Classic Clean
1-grebs vægbatteri
Denne model har svingbar udløbstud med integreret keramisk åbne-/lukkefunktion, samt kvalitetshåndbruser med trykstødsdæmpende håndtag og en solid krog til at parkere håndbruseren i, når den ikke bruges.
Armaturet er forsynet med 2-trins-vandsparekartouche, der gør det nemt at reducere vandforbruget, når det ønskes.
Der medfølger exentriske forskruninger med integrerede kontraventiler samt rosetter.
Byggehøjde: 950 +/-50 mm.

Data
| Kriss Nr. | KF1105M |
| Materiale | Syrefast rustfrit stål |
| Overflade | Børstet |
| VVS Nr. | 716224116 |
| Godkendelses nr. | Se overensstemmelsesdokument |
| Max driftstemperatur | 80 grader C |
| Driftstryk | 1 – 6 BAR |
| Ydelse (tud) | 7 – 35 L/min |
| Ydelse (håndbruser) | 7 – 22 L/min |
| Tud fremspring | 220/273 mm |
| Tud udløbshøjde | 217 mm (over vægtilslutning) |
| Tilslutning | 2 x ½” C/C: 150 mm +/- 25 |




